Fоrumlardan Tanıtım Yazısı ve Backlink Almаnın SEO ya Etkisi

baclink, seo

İnternet kullanımının artması ile beraber web siteler arasında yaşanan rekabette bir hayli artmıştır. Yeni açılan ya da mevcut web sitelerinin temel amacı, arama motoru sıralamasında üst sıralarda yer almak ve kalıcı yer edinmektir. Ancak bunu sağlamak için sitenin kendi kendisini yükseltmesini beklemek doğru değildir.

Arama motoru sıralamasında yükselmek, önerilen bir site olmak ve ziyaretçi sayısını artırmak için bazı SEO çalışmalarının yapılması gerekmektedir. Bu SEO çalışmalarının başında forumlardan tanıtım yazısı ve backlink almaktır. Bu yöntemler ile web sitenizin kalitesini artırarak daha çok kitleye ulaşmanız mümkündür. Bu başarı da doğal olarak arama motoru sıralamanızı yükseltecektir.

Tanıtım Yazısı Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Forumlardan tanıtım yazısı almak kesinlikle olması gereken SEO yöntemlerinden değildir. Ancak bu yöntem doğru bir şekilde kullanıldığı zaman web sitenize kalıcı ve etkili faydaları olmaktadır. Özellikle yeni açılan web siteleri ilk tanıtım yazılarının ne zaman ve nasıl alınacağı konusunda bilgi sahibi değillerdir.

Yeni açılan siteler için haftada 1 – 2 kere tanıtım yazısı alınması normaldir. Ancak bu yazıların özgün, kaliteli ve etkili olmasına dikkat edilmelidir. Sitede güncel içerik paylaşımı yapılıyor ise 1 içerik için 1 tanıtım yazısı alınabilir.

Tanıtım yazılarını forumlardan almanız çok büyük avantaj sağlayacaktır. Ancak forumlardan tanıtım yazısı alınması işleminin genelde oturmuş olan siteler için yapılması önerilmektedir. Bu aşamada forum çalışmalarının sayısı değil, prestiji ve kalitesi önemlidir. Sitenize eklenen yazının aynısının farklı forumlarda paylaşılması sonrasında imleme ismi verilen çalışmanın yapılması ve kaynak olarak gösterilmesi sayesinde SEO açısından büyük başarılar elde edersiniz.

Forumlardan tanıtım yazısı aldığınızda sitenizin tavsiye edilme oranı çok yüksek olur. Bu sayede daha fazla kullanıcıya ulaştığınız için arama motoru sıralamasında da sıranız yükselecektir. Bu nedenle forumlardan tanıtım yazısı alırken dikkat etmeniz önerilmektedir. Konu hakkında tereddüt yaşıyorsanız, profesyonel bir ajanstan yardım alabilirsiniz.

backlink

Forumlardan Backlink Almanın Önemi

Kullanıcılar genelde web sitelerini arama motorlarından tercih etmektedir. İnternet kullanımının artması ile beraber siteler arası rekabette arttığı için kendini ön plana çıkarmak ve arama motorlarında en çok tercih edilen isim olmak isteyen siteler, SEO çalışmalarının temelini oluşturan Backlink alma yöntemlerini gerçekleştirmektedir.

Türkçe anlamı geri link olan backlink, herhangi bir forumdan direkt olarak sitenize yapılmış olan bağlantıdır. Sitenizin adresi ya da hedeflediğiniz anahtar kelimeler üzerinden oluşturulan link ile sitenize yönlendirmeler yapılmaktadır. Bu işlem anlık ziyaretçi sayınızı olumlu olarak etkilemektedir. Anahtar kelime belirleme aşaması hakkında bilgi almak için bu yazımızı okuyabilirsiniz.

Forumlarda backlink alırken dikkat edilmelidir. Sitenizin referansı ne kadar güçlü ise faydası da o kadar yüksek olacaktır. Site dışı SEO çalışması olan forumlardan backlink alınması ile sitenizin prestijini artıracaksınız. Ayrıca SEO açısından başarılı olduğunuz için arama motoru sıralamasında üst sıralara çıkarak daha geniş kitlelere ulaşabileceksiniz.

3 yorum

  1. bycenk Yanıtla

    Forumlardan alınan tanıtım yazıları, özgün. 100 kelime civarında ve bazen kelime ve bazen url üzerinden alınırsa ve zamana yayılırsa faydalı olacağı kesin.

  2. kaanccemil Yanıtla

    Blog yazıları gibi olması dezavantaj mı yani? Sıralamayı önemli oranda etkiler mi peki

  3. Ersen Yanıtla

    Forumlara ilgisiz konulara bir iki cümle yazıp url yapıştırıp kaçmak çok işe yaramıyor. çoğu siliniyor. ilgili konulara hatta firma tanıtımları bölümlerine kısa bir yazı ile backlink almak daha mantıklı olacktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir