Kiralık Sunucu Nasıl Seçilir?

Bir internet siteniz var ve bunu diğer insanlarla paylaşmak istiyorsunuz. Peki ne yapmalısınız? İnternet sayfanızın dosyaları için bir sunucu seçmelisiniz. Elbette bu sunucuyu isterseniz donanımı toplayıp kendiniz de yapabilirsiniz. Ama donanım kalitesi ve sunucu maliyeti açısından kendi sunucunuzu kurmak yerine kiralamanız sizin için daha iyi olacaktır.

Sunucu kiralamayı seçtiniz ve ihtiyaçlarınızı not aldınız. Örneğin bir oyun sunucusuna ihtiyacınız var. Temelde e-posta ve oyun sunucuları aynı olsa da donanım gereksinimi olarak oyun sunucusu daha fazla ram ve işlemci kapasitesine ihtiyaç duyacaktır. Bu gibi ihtiyaçlarınızı belirledikten sonra fiziksel mi yoksa bulut sunucuyu mu seçmelisiniz karar vermeniz lazım.

Hangi Sunucuyu Seçmelisiniz?

Hangi sunucu sorusundan önce ne istediğinizi bulmanız gerek. Uzak ram bozuldu, disk bozuldu gibi fiziksel sorunlardan uzak durmak istiyorsanız bulut sunucuyu seçmelisiniz. Ama dosyalarınız için performansa ihtiyacınız varsa fiziksel sunucuları seçebilirsiniz.

Dosyalarınızın depolanması için en kolay yol kiralık sunucu bulmaktır. Bulut sunucularda dosyalarınızı depolamayı seçerseniz düşük maliyetli hosting hizmetlerinden faydalanabilirsiniz. SSD bulut sunucusu sayesinde daha ucuz ve daha hızlı hizmet alırsınız. Veri yedeklenmesi sistem üzerinden otomatik olacağı için veri kaybınız sıfıra iner. Kesintisiz hizmet ve sunucu bakımından kurtulabilirsiniz.

Eğer fiziksel sunucularda dosyalarınızın depolanmasını seçerseniz paylaşımlı sunucularda kullanamadığınız programları kullanıp trafik akışına hükmedebilirsiniz. Hızlı ve yoğunluğun fazla olduğu anlarda sitelerinize ulaşamayan VDS yerine fiziksel sunucuya geçtiğiniz için tekrardan şükredeceksiniz. Kontrol mekanizması tamamen sizin elinizde olduğu için IP adresi engelleme, istediğiniz işletim sistemi kurma ve istediğiniz programları kullanma rahatlığı ile fiziksel sunucular yine bir adım öne geçmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir