SEO Çalışmalarını Yürütürken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

seo, seo çalışması, seo hizmeti

Farklı pek çok yöntemi bünyesinde barındıran arama motoru optimizasyonu çalışmaları, işletmelerin sahip oldukları web sitelerinin kısa sürede arama motoru sonuçlarında üst sıralarda görüntülenmelerine olanak vermektedir. Bundan dolayı küçük ya da büyük ölçekli birçok işletmenin son dönemlerde SEO çalışmalarına ağırlık verdikleri söylenebilmektedir. 

Sürekli olarak yenilenen ve kendini geliştiren SEO teknikleri, modern yöntemlerden tercih edilmeleri halinde işletme sahiplerine arzu ettikleri başarı grafiklerini sağlayabilmektedir. Bu nedenle arama motoru optimizasyonu çalışması yaparken başarılı olmak isteyenlere dikkat etmeleri gereken bazı hususlardan söz edilebilir. 

SEO Çalışması Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir? 

SEO çalışmasında başarı sağlanabilmesi için 3 temel konunun üzerinde önemle durmak gereklidir. 

 • Arama Botlarına Uyum 

İşletme web sitelerinin Google gibi arama motorlarının botları tarafından rahatça taranabilmesi, SEO çalışmalarının başarılı olabilmesi için oldukça mühimdir. Bu yüzden web sitelerinin arama botlarına uyumlu olabilmeleri için sitelerin kod altyapıları büyük bir titizlikle oluşturulmalı, web site açılış hızları arttırılmalı, uygun site haritaları oluşturulmalı ve mobile uygunluk konusunda da titiz olunmalıdır. Bunların yanı sıra şifreleme ya da Robots.txt gibi dosyalar ile arama botlarının web sitelerine girişlerini engellememek ve web sitelerinde mümkün mertebe inline css ya da inline javascript kodlarına yer vermemek de yine site içi arama motoru optimizasyonu çalışması yaparken dikkat edilmesi gerekenler içerisindedir. 

 • Site İçi ve Site Dışı SEO Çalışması 

Arama sonuçlarındaki sıralamalarda ön plana çıkmak isteyen işletmelere SEO çalışmaları yaparken en az site içi SEO kadar site dışı SEO çalışmalarına önem vermeleri gerektiği de söylenebilmektedir. Zira site içi ve site dışı SEO çalışmaları bir bütünü meydana getirmektedir ve birisinin yeterince yapılmadığı bir durumda diğerinin istenilen başarı grafiklerini sağlayabilmesi mümkün değildir. Bu nedenle internet ortamında yayılmak isteyen işletme sahiplerinin web sitelerinde site içi SEO çalışmaları yaparken bir yandan da internette site dışı SEO çalışmalarına ağırlık vermelerinin büyük önem arz ettiği dile getirilebilmektedir. 

 • Kullanıcı Deneyimine Önem Verme 

Arama motorlarında yükselmek isteyen işletme sahiplerinin yalnızca SEO çalışmalarına ağırlık vermesi söz konusu çalışmalardan yeterli verim alamamalarına sebebiyet verecektir. Bundan dolayı SEO çalışmalarını yürütürken kullanıcı deneyimine önem verilmesinin de oldukça mühim olduğu söylenebilmektedir. Web sitesi kullanıcılarının işletme sitelerinde geçirdikleri zamanı kaliteli bir tecrübeye dönüştürmek için de kullanıcıların web sitelerindeki oturum oranları, sayfa terk etme yüzdeleri ve gezdikleri sayfa sayıları gibi bilgilere dikkat edilmesi ve bu bilgiler neticesinde sürekli olarak web sitelerinde SEO güncellemeleri yapılması gerekmektedir.

3 yorum

 1. Cengiz Yanıtla

  öncelikle önemli olan kullanıcı bazlı içerik yayınlamak.

 2. Demiroglan Yanıtla

  Kullanıcı bazlı, kaliteli içerik, ziyaretçinin biraz daha sitede kalmasını sağlayacak nitelikte sunum, sonrasında doğal ve zamana yayılı site dışı çalışmalar vs..

 3. Dur yolcu Yanıtla

  Tamamen UX yani kullanıcı deneyimine yönlenmeli. biraz empati yani. Güzel paylaşım için teşekkür ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir