SEO da Anahtar Kelime Belirlenmesi

anahtar kelime, anchor text

Dijital pazarlamada en önemli konuların başında SEO yani arama motoru optimizasyonu gelmektedir. Arama motoru optimizasyonunda ise SEO keywords denilen anahtar kelime önemli bir yere sahiptir. İnternet kullanımının artması ile beraber her türlü konuda internetten bilgi araştırılması yapılmaktadır.

İnternet kullanıcılarının arama motorlarına hedefledikleri konuyu bulabilmek için girmiş oldukları kelimelere anahtar kelimeler denir. Kullanıcılar tarafından girilen anahtar kelimeleri değerlendiren arama motorları, en çok talep gören kelimeler üzerine sıralama sonuçlarını sunmaktadır.

Anahtar kelimeler daima bir kelimeden oluşmaz. Bazen aradıkları şeyi bulabilmek için 6 kelimeye kadar arama motoruna sözcük girilmektedir. Bu nedenle anahtar kelimeler belirlenirken daha fazla kelime grupları üzerine yoğunlaşması tavsiye edilir.

Web sitesi sahipleri, kendi web sitelerinin arama motoru sıralamasında üst sıralarda yer almasını ister. Bu isteğini gerçekleştirmek için de SEO çalışmalarına yönelirler. SEO çalışmalarının temelinde ise SEO da anahtar kelime belirlenmesi gelmektedir. Doğru anahtar kelimeleri belirlediğiniz zaman web sitenizin kullanıcılar tarafından bulunması kolaylaşmaktadır. Bu nedenle anahtar kelime belirleme sistemlerini ayrıntılı olarak öğrenmek gerekmektedir.

Anahtar Kelime Nasıl Belirlenir?

SEO çalışması yapmayı düşünen kişiler için anahtar kelimenin nasıl belirleneceği konusu oldukça önemlidir. Anahtar kelimelerin belirlenme işlemlerine geçmeden önce temel hedefinizin satış olması ve arama motorlarında üst sıralarda yer alınması olması başarınızı etkileyecektir. Buna göre doğru anahtar kelimeleri belirlemek için izlemeniz gereken adımlar şu şekilde sıralanabilir:

Anahtar Kelime Araştırması Aşaması

SEO da anahtar kelime belirlemek için çalışmalara başladığınız zaman ilk olarak anahtar kelime için hacim analizi yapılması gerekmektedir. Buna göre, tercih etmeyi düşündüğünüz anahtar kelimelerin kullanıcılar tarafından aranıp aranmadığını görmüş olursunuz.

Kaç kişinin hangi anahtar kelimeleri ne sıklıkla aradığını öğrendikten sonra kararınızı daha doğru bir şekilde verebilirsiniz. Kullanıcılar tarafından hiç aranmayan anahtar kelimelere içeriğinizde yer vermeniz oldukça anlamsızdır. Ancak çok fazla aranan anahtar kelimelerin tercih edilmesi de rekabeti artıracaktır. Bu nedenle kapsamlı çalışmalar ile doğru bir seçim yapılmalıdır.

Uzun Kuyruklu Anahtar Kelime Seçimi

SEO çalışmalarında genelde uzun kuyruklu anahtar kelimeler yok sayılmaktadır. Ancak SEO çalışmalarında uzun kuyruklu anahtar kelimelerin önemi büyüktür. Genelde uzun kuyruklu anahtar kelimelerin aranma hacimleri, normal anahtar kelimelere göre daha yüksektir. Bu nedenle içeriklerinizde uzun kuyruklu anahtar kelime kullanımına özen gösterilmelidir.

Doğru Rakip Analizi

Anahtar kelime belirlerken rakip analizi aşaması çok önemlidir. Hedeflediğiniz anahtar kelimeler arama motorunda ilk sayfalarda çıkıyor olabilir. Düşünülen anahtar kelimeleri kullanan rakiplerin iyi analiz edilmesi ve ona göre doğru planın yapılması gerekmektedir.

3 yorum

  1. cem Yanıtla

    Anhatar kelime araştırılması , url aşamasında da önemlidir. URL adresini belirlerken de bu araştırmayı yaparak belirlemekte fayda var URL deki kelimenin aranma hacmi değerlendirilmelidir kesinlikle.

  2. MuroTeknik Yanıtla

    Anahtar kelimesi çalışması için, ücretli ücretsiz bir çıok araç mevcut. ücretsiz olarak google da arama yaptığınızda, google size aradığınız kelime ilgili diğer kelimeleri de döker. onlarıda kullanabilirsiniz.

  3. Bezirgan Yanıtla

    Anahtar kelimeler içerik kullanımı dışında, url, meta title ve description da da kullanılmalıdır. Bu alanlar anahtar kelimenin ranklanacağı sayfanın belirlenmesinde de etkili olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir