Uzak Durulması Gereken SEO Yöntemleri

seo - seo çalışması- kopya içerik

Arama motoru optimizasyonu denilen SEO çalışmaları, web sitelerin Google gibi tüm arama motorlarında üst sıralarda yer alması hedeflenerek yürütülen çalışmalardır. Google tarafından görülerek indekslenmek isteyen web sitelerin bu işi uzmanlarına bırakması gerekmektedir.

Site yapısında düzenlilik sağlayan SEO çalışmaları içerik açısından da son derece önemlidir. Google arama motorunda bazı gelişmeler meydana gelmiştir. Bu gelişmelere uyulmadığı takdirde SEO hataları yapmış olursunuz. Böylece üst sıralarda yer almanızı sağlayan SEO çalışmalarında atacağınız yanlış adımlar, hedeflediğiniz sıralamanın altına düşmenize neden olabilir.

Eskiden Google sıralamasında ilk sayfada olmanızı sağlayan SEO yöntemleri günümüzde etkili olmayabiliyor. Hatta bazı SEO tekniklerinin sıralamanızı olumsuz olarak etkilediğini bilmeniz gerekmektedir. Arama motoru tarafından ceza almanıza neden olan ve uzak durulması gereken SEO yöntemleri şunlardır:

Kullanıcı Etkileşimi Yüksek Olan Anahtar Kelimelerin Hedeflenmesi

SEO çalışmalarının en temel parçaları anahtar kelimelerdir. İçeriğin ne ile alakalı olduğunu gösteren anahtar kelimelerin doğru seçilmesi son derece önemlidir. İçeriğinizi algılayan arama motoru, doğru terimlerle web sitenizin sıralamasına karar verir. Bu nedenle SEO çalışmalarına başlarken ilk olarak anahtar kelime araştırması yapılır.

Anahtar kelime kullanımı ne kadar önemli ise, doğru kullanılması da o kadar önemlidir. Anahtar kelimelerin pozitif etkisini düşünen bazı web site sahipleri, meta açıklamalarında çok fazla anahtar kelimeye yer vermektedir. Geçmiş zamanlarda işe yarayan bir yöntem olan yoğun anahtar kelime kullanımı, günümüzde spam olarak değerlendirildiği için uzak durulması gereken SEO yöntemleri arasında yer almaktadır.

İçeriklerin tıklanma düzeyini düşüren bu yöntem, Google RankBrain tarafından arama motorunu kandırmaya yönelik çalışmalar olarak algılanmaktadır ve kolaylıkla tespit edilmektedir. Spam cezası ile başlayan uyarılar zamanla sıralamanızın düşmesine neden olacaktır. Sıralamalarda yerinizi korumak istiyorsanız, kullanıcı etkileşimi yüksek olan anahtar kelimeleri kullanmaktan uzak durmanız gerekmektedir.

Yazı Çoğaltma

En tehlikeli SEO yöntemlerinden biridir. Farklı yazılımlarla gerçekleştirilen bu yönteme, siyah şapka SEO yöntemi de denir. Elinizde olan bir yazının farklı kelimeler, farklı kelime öbekleri ve yöntemlerin kullanılması ile yeniden yazılmasına yazı çoğaltma denir.

Yazı çoğaltma yöntemi ile elde edilen yeni yazının etkisi son derece azdır. Yeni yazının yazı çoğaltma yöntemi ile yazıldığı Google tarafından fark edilmektedir. Bu durumda siteniz spam almakla kalmaz ve sitenizin sıralaması düşer.

Tam Olarak Eşleşen Alan Adları Kullanılması

Belirlenen anahtar kelimelerin aynı şekilde alan adında da yer alması yöntemidir. Bu yöntem düne kadar çok daha iyi bir sıralama sağladığı için SEO çalışmalarının temelini oluşturmaktaydı. Ancak yapılan algoritma değişiklikleri ile bu yöntem sıralama kaybına neden olmaya başlamıştır.

Marka isimlerine göre çok daha kolay spama giren bu yöntemin yetersiz bilgi içerdiği düşünülmektedir. Kullanıcıların bu tür sitelere olan ilgisi de azalmıştır. Bu nedenle tam eşleşen alan adlarını kullanmak yerine, sıralamanızı yükseltecek zararsız SEO yöntemlerine yönelmelisiniz.

Link Satın Alma

Sıralamayı olumsuz olarak etkilemesine rağmen ısrarla kullanılan SEO yöntemlerinden biridir. Geçmişte etkili olan SEO taktiklerinde olduğu gibi link satın alma yöntemi de geçerliliğini yitirmiştir. Yüksek kaliteye sahip linki satın alarak siteye yönlendirilmesinin sağlanması normal karşılanan yöntemlerden biriydi.

Günümüzde satın alınan link profillerinin kontrol edilmesi gerekmektedir. Siteye gelen kalitesi düşük linklerin verdiği zarar çok büyüktür. Düşük kaliteli siteler ile bu siteler tarafından verilen linkleri kolay bir şekilde tespit eden Google, sitenin görünürlüğünü azaltarak sıralamanızın düşmesine neden olmaktadır. Bu nedenle link satın almaktan kaçınmalı ve otoriter linkleri kazanmaya yönelmelisiniz.

Çapa Metinleri ve Robotlar İçin Yazma

Doğal olmayan yazı yöntemi anlamına gelen robotlar için yazma işlemi eskiden bu yana çok sık kullanılan SEO yöntemlerinden biridir. Ancak arama motorları bu tür yazıları anında fark etmektedir. Başka siteler tarafından kullanılan kelimelerin farklı versiyonlarının tekrar edilmesi ya da tekil – çoğul hallerine yer verilmesi gibi işlemler eskiden web sitelerin sıralamasını olumlu olarak etkiliyordu.

Google arama motorunun gelişmesi ile beraber, tekrar edilen kelimeler çok kolay anlaşılmaya başladı. Bu tür yöntemler, içeriğin kötü olarak algılanmasına neden olmaktadır. Bu nedenle robotlar ve web siteleri için değil, insanlar için yazmalısınız.

Çapa metinleri de farklı kullanım türlerine sahiptir. Eskiden yoğun anahtar kelimeler kullanılan ve tam eşleşen metinler en iyi SEO teknikleri olarak görülüyordu. Ancak Penguin algoritmasının geliştirilmesinden sonra bu yöntem etkisini yitirmiştir. Bu nedenle insanları es geçerek sadece arama motorlarını hedefliyorsanız, kaybeden taraf siz olacaksınız.

3 yorum

  1. MehmetBor Yanıtla

    Black hat seo çalışmaları uzun bazen kısa vadede mutlaka sitemize sıralama kaybı veya ceza olarak dönüş yapacaktır. O yüzden google endeksli çalışmak en garanti olan.

  2. Arda Yanıtla

    Kesinlikle öyle. Riske gerek yok. biraz daha hızlı olacağına yavaş yavaş çıkmak gerek merdivenleri

  3. Kaan Yanıtla

    Yapılan seo çalışmalarının çoğu aslında black. Sadece doğallaştırılmış süsü verilmiş:) Yakalanmadıkça sorun yok.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir